Ta teška reč – izvini

Nije moguće proceniti da li će (faktički) doživotni predsednik Kine učiniti ono što od njega očekuje svetska javnost. O tome šta se u Kini stvarno dešava, vrlo malo se zna. Pošto kineski zvanični podaci, kao što najnoviji primer s koronom potvrđuje, nemaju veze sa istinom

Kako se izvini kaže u Kini?

Mora da je neka teška reč, kao u Srbiji, kako je to davno (stihom u naslovu) utvrdio Đorđe Balašević.

Najmanje što bi predsednik Narodne Republike Kine i doživotni predsednik Komunističke partije Kine Si Đinping u ovom trenutku morao da uradi jeste da kaže: Svete, izvini! Možda pre svega izvini, Evropo, ali da ne bude da smo “evropocentrični”, neka bude samo “svete”, i Evropljani će biti zadovoljni. A s njima i mi – Balkanci.

Neko zlonameran optužio bi KP Kine i (nije zlato sve što) Sija lično za specijalni rat protiv Evrope. Jer ona, sa svojom (koliko-toliko) liberalnom demokratijom, iako ekonomski i socijalno malo posustala, ipak još uvek pruža najveći otpor kineskom imperijalnom pohodu na zapad. Ali mi to ovde nećemo uraditi. Mada, kad se pogledaju propusti kineskih vlasti, na čelu sa KP Kine – o tome detaljno pišemo u članku “Korona na putu svile” – koji su omogućili da se virus sa Žute reke proširi na ceo svet, čovek i nehotice pomisli da tu o slučajnosti i nemaru teško može biti reči.

A zapravo – sklon sam da verujem – tako, u stvari, funkcioniše diktatura. Pošto nema institucija niti bilo kakve autonomije, za sve se čeka direktiva s vrha. A dok vrh stigne da se pozabavi tim prozaičnim problemima sa dna, ode mast u propast. U skladu s tim je i činjenica da ne samo da nadležni u Kini mesecima ništa nisu preduzimali nego su one koji su to pokušali da učine oterali u zatvor. A neke i u smrt.

Monstruozno do neba.

U ovom času nije moguće proceniti da li će (faktički) doživotni predsednik Kine učiniti ono što od njega očekuje svetska javnost. Verovatno i kineska jer je i u Kini nezadovoljstvo sigurno veliko, samo što to niko ne sme da (po)kaže. Tako da se o tome šta se u Kini stvarno dešava vrlo malo zna. Pošto kineski zvanični podaci, kao što najnoviji primer s koronom potvrđuje, nemaju veze sa istinom.

Veliki i moćni retko su se, ako su ikad, izvinjavali manjima i slabijima zbog štete koju su im naneli. Ali, ako stvarno jeste to za šta se izdaje, naš brat Si će to uraditi.

Onomad je u Davosu srčano zagovarao globalizaciju, što je u svetu dočekano sa odobravanjem. Mnogi su bili spremni da uskliknu novom svetskom lideru. Nije to valjda bila žvaka za najbogatiji procenat planete. Ako bi napravio taj mali korak za čoveka, a veliki za čovečanstvo, da parafraziram Armstrongovu poruku sa Meseca, pokazao bi da u to zaista veruje. I da nije samo običan trgovac koji ne bira sredstva da proda svoju robu.

Što bi rekao Dobrica Ćosić, zebnja mi je veća od nade.

Ali, ne laje kera sela radi neg’ sebe radi, kaže stara narodna poslovica. Tako i ovi redovi nisu ispisani pre svega zbog sveta nego zbog Srbije.

Idolopoklonstvo koje pokazuje i zagovara aktuelno političko rukovodstvo u Beogradu odavno je prešlo sve granice normalne, pa čak i odlične saradnje između država.

Na javnoj sceni Srbije jasno se izdvojila organizovana grupa sastavljena od ratnih aktera koji su sada na vlasti i ratnih profitera bliskih vlasti, koji su u međuvremenu postali medijski magnati. Oni sada udruženim snagama truju naciju svojim besprizornim i beskrupuloznim lažima, stvarajući podlogu da i posle korone u Srbiji ostane što više Kine. To jest, kineskog “modela” upravljanja, organizacije i uređenja društva.

Mrak.

Mijat Lakićević
Novi magazin, 9. april 2020.

Leave a Comment